Можем ли да контролираме дишането?
В йога овладяването на енергията в тялото ни е свързана с овладяването на дишането, храната и доброто настроение.
Именно това означава и „прана“- жизнена енергия и „аяма“- контролирам, регулирам, удължавам.
Ето защо и начина, по който дишаме има огромен ефект върху физическото и психическото ни здраве.
Да останем здрави – на физическо и на ментално ниво
В днешни дни е трудно да различим дали ние не дишаме правилно, въздуха е мръсен или стреса е твърде висок и това ни пречи да дишаме спокойно и балансирано.
На физическо ниво , например, ако дишаме по-плитко и за по-кратко се смята, че остаряваме по-бързо. Докато , ако практикуваме йогийско и по-дълбоко дишане, съответно можем да забавим процесите на стареене.
Също така, можем да снабдим тялото си с повече кислород, да прочистим белите дробове и да изчистим съзнанието си от твърде повтарящи се тревожни мисли.
Ето и няколко техники, които можем да правим вкъщи
Добре е да сме на тихо, спокойно и проветрено място, за да можем за момент да се изолираме и да потънем в себе си.
Седнете удобно, може на пода, на възглавничка или на столче за медитация.
Изправете гръбнака да е в една права линия с главата, брадичката не е твърде високо, раменете са отпуснати, не са твърде обтегнати – погледа е напред.
Нади Шодхана
Нади шодхана е балансиращо дишане, нарича се още алтернативно, защото се вдишва през едната ноздра и издиша през другата.
Нади се наричат фините енергийни канали.
Шодхана – пречистване или изчистване.
Тази пранаяма помага да се изчистим от натрупаното напрежение и умора, подпомага успокояването на ума ни и ни подготвя за медитативно състояние. Смята се, че тази практика подобрява цялостното движение на енергиите в тялото ни.
Добре е да я практикуваме минимум три минути.
Като, ако имате възможност 10 минути ще покажат резултат в рамките от месец до шест месеца.
Както е описано по-горе, започваме от седнало положение, поставяме показалец и среден пръст в междувеждието (това е пространството в основата на носа, между очите).
Πpитиcнeтe дяcнaтa нoздpa c дecен пaлeц и вдишайте през лява ноздра, като отброявате до три.
(с течение на времето, ако до три ви се струва кратко, може да продължите отброявайки до 4, 5 до 6 )
Задръжте в междувеждието, като отброите отново от 3 до 6, спрямо вашите въможности.
C бeзимeнния пpъcт нa дяcнaтa pъĸa натиснете лявaтa нoздpa и издишaйтe пpeз дяcнaтa нoздpa, като отново отброите от 3 до 6.
Πpи cлeдвaщoтo вдишвaнe , вдишвате дясна ноздра – задържате от 3 до 6, задръжате в междувеждието и издишвате лява ноздра от 3 до 6 . Продължавате така в рамките на 3 до 10 минути, като мислите само за това, което правите и не се разсейвате.
Капалабхати
Капалабхати е прочистващо дишане на белите дробове . Смята се, че освен дробовете изчиства и цялото тяло от токсини.
Практиката не се препоръчва за хора с белодробни заболявания, докато самото заболяване е в процес. Може да се практикува, когато вече сте здрави или в процес на излекуване.
Капалабхати е поредица от вдишвания и издишвания, практикувайте ги, като вдишването е с една трета по-дълго от издишването.
Започваме отново от седнало положение, ако ви е по-лесно, поставете дясната ръка върху корема, за да може да практикувате.
Вдишайте пасивно и дълбоко, рязко издишайте активно през корема. Не дишайте с гърдите , а с корема, затова ръката е там, за да може да го контролирате.
За начинаещи, може да започнете с две серии по 10 и 20 или, aко се чувствате подготвени 5 пъти по 10 с пет прекъсвания с рязко издишване от корема.
Брамари – жуженето на пчела
Брамари или жуженето на пчела е една от практиките за справяне със стреса и изчистването на повтарящи се мисли в главата ни.
Практиката има мигновен ефект – успокоява ума, изчиства съзнанието и ни подготвя за медитация или сън. Или дори в по-напрегнат ден, може да я правите в обедната почивка.
Поставете показалците върху хрущялите на ушите, но не натискайте.
Дръжте устата затворена през цялото време.
Поемете дълбоко дъх и когато сте готови да издишате, натиснете леко хрущялите.
Докато издишате, започнете да издавате силен бръмчащ звук, наподобяващ на звука на жужаща пчела.
Може да го практикувате с кратко О и дълго М.
Най-добре е да е продължение на няколко минути, започнете с три минути и постепенно увеличавайте времето!
Готови ли сте?
Да започваме !
За повече информация- 0888 10 10 83, krisi@ommcat.com, правим онлайн йога пратики три пъти седмично от 19.00 часа сряда и петък или 11.00 неделя!
Здравейте,
Търся си постелка за йога.
Тези, които предлагате хлъзгат ли се?
Хубав ден!
Здравейте, Бистра, препоръчваме Yoga Basic или Yoga Sports, като е важно да се съобразите и с йогата, която практикувате. Можете да се свържете с нас на 0888 10 10 83, за да препоръчаме по-конкретно.